XXI wiek stanowi dla rodziców ogromne wyzwanie – życie dzieci w dużej mierze przeniosło się do internetu, gdzie trudno jest kontrolować treści, z jakimi stykają się nasze pociechy. To właśnie dlatego wychowywanie dzieci jest coraz trudniejsze. Na szczęście istnieją różne sposoby na ułatwienie tego zadania, a jednym z nich jest rozrywka. Jak połączyć ze sobą przyjemność i przekazywanie dziecku wartościowych treści?
Wartościowe treści to klucz do dobrego wychowania
Jeszcze piętnaście lat temu idolami dzieci oraz nastolatków byli celebryci. Dzisiaj rolę tę przejęli influencerzy działający na najpopularniejszych mediach społecznościowych – Youtube, Instagramie czy TikToku. Niestety ich działalność nie zawsze pozytywnie wpływa na wychowanie dzieci – wielu influencerów tworzących dla młodszej publiki tworzy głupie filmiki, które nie tylko niczego nie uczą, ale wręcz powielają szkodliwe zachowania i stereotypy. By zrównoważyć wpływ niskiej jakości treści warto zachęcać dziecko do sięgania po rozwijające sposoby na spędzanie czasu, które sprawiają przy tym dziecku przyjemność. Dobrze sprawdzają się tutaj książki czy programy popularnonaukowe oraz gry rozwijające umysł takie jak szachy czy scrabble. Nie należy przy tym zabraniać dziecku oglądania influencerów czy krytykować ich wybory – znacznie lepiej sprawdzi się zwykła zachęta i pokazanie, że wartościowe treści też mogą być przyjemne!
Wspólne spędzanie czasu na rozrywce a wychowywanie dzieci
Psychologowie zajmujący się kwestią rozwoju dzieci wskazują, że kluczowym elementem wychowywania najmłodszych powinno być rodzinne spędzanie czasu na przyjemnościach. Dlatego kupując zabawki, książki czy gry planszowe warto zadbać o to, by były one inkluzyjne dla rodziców i umożliwiały im wspólne, przyjemne spędzanie czasu. Warto też zadbać o to, by dziecko miało świadomy kontakt ze sztuką – książkami, filmami, komiksami czy grami komputerowymi. Fikcyjne historie świetnie sprawdzają się w nauce empatii oraz zrozumienia innych ludzi, pomagają też w kształtowaniu właściwych wzorców moralnych.