Dlaczego dzieci pokochały Minecraft?

1060

Minecraft to być może największy fenomen w świecie gier po 2010 roku. Survivalowa gra stworzona przez Marcusa Perssona bije kolejne rekordy popularności i nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Popularność Minecrafta może początkowo wydać się niezrozumiała. Grafika przypomina produkcje z lat 80. na Atari, która oparta jest na sześciennych blokach. Gra wydaje się też toporna i powolna, jak na obecnie standardy gier AAA. Pozory jednak mylą, a dzieci zyskują w niej nie tylko świetną zabawę. Na czym polega popularność Minecrafta wśród młodych ludzi?

Kreatywna zabawa

Minecraft to przede wszystkim gra komputerowa o tworzeniu czegoś z niczego. Duża część zabawy polega na szukaniu surowców i ich odpowiednim wykorzystaniu. W ten sposób dziecko zaczyna kreatywnie wymyślać różne scenariusze, które pomogą mu uzyskać sukces. Duża część zabawy polega na wyszukiwaniu informacji w Internecie. Dzięki temu dziecko podnosi umiejętności jego praktycznego wykorzystania. Każda rozgrywka jest zupełnie inna, dzięki losowemu generowaniu nowej mapy i otoczenia. 

Tworzenie świata  

Dzięki Minectraftowi dziecko może podszkolić swoje umiejętności konstruktorskie, a nawet architektoniczne. Wszystko za pomocą trybu tworzenia, gdzie można wybudować dom lub dowolny inny budynek. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o materiały czy wielkość. Wszystko trzeba dokładnie rozplanować: od posadowienia fundamentów po wykończenie budynku ozdobami. Można również zaprojektować jego wnętrze. Wyobraźnia dziecka ma naprawdę spore pole do popisu. 

Zero presji 

Wiele gier bazuje na poczuciu wiecznego zagrożenia. Nigdy nie wiadomo czy ktoś akurat nas zaatakuje i zabierze nam wartościowe przedmioty. Co prawda Minecraft umożliwia atakowanie innych istot w grze, ale tylko od dziecka zależy czy chce w tym uczestniczyć. Równie dobrze może jedynie eksplorować grę, budować budynki czy spotykać się w niej ze znajomymi. W grę można zagrać w pełni na poważnie lub na zupełnym luzie. Właśnie ten uniwersalizm jest dla dzieci najbardziej pociągający – mogą robić w wirtualnym świecie co im się tylko podoba.

5/5 - (3)