Jak zadbać o swoje dziecko w trakcie kształcenia zdalnego?

1576
Jak zadbać o swoje dziecko w trakcie kształcenia zdalnego?
Jak zadbać o swoje dziecko w trakcie kształcenia zdalnego?

Nie da się zaprzeczyć, że kształcenie na odległość to trudny temat, bo dla rodziców, którzy są zupełnie nieprzygotowani do tego, aby mieć swoje dzieci non-stop w domu, to jest dramat – więc dzisiaj przybliżymy ci, w jaki sposób możesz zadbać o swoje dziecko w trakcie kształcenia zdalnego!

Porozmawiaj z dzieckiem na temat szkoły

Zrozumiałe jest, że młodsze pokolenie wie, jak działają komputery i może łatwo zakłócić porządek w całej klasie na spotkaniu – zmuszając nauczyciela do wyłączenia mikrofonu lub zapraszając znajomych do sali, utrudniają nauczanie. Oczywiście dobrze wyszkoleni nauczyciele będą w stanie ograniczyć występowanie takich incydentów, ale liczba takich nauczycieli jest śmiesznie mała w porównaniu z liczbą faktycznych potrzeb – dlatego też porozmawiaj ze swoim dzieckiem, czy taka sytuacja w jego klasie występuje.

Warto wspomnieć, że przed nauką na odległość większość nauczycieli nie miała śladu kontaktu z komputerami – nie mówiąc o tym, że tylko niewielki procent z nich wiedział, jak skutecznie z nich korzystać. Wreszcie nagłe zmiany oznaczają, że większość nauczycieli musi kupować komputery lub używać starego sprzętu do prowadzenia lekcji, a ci nauczyciele nawet nie wiedzą, jak obsługiwać ten sprzęt. Sytuację tę można łatwo opisać jako odwrócenie ról: Na początku nauczyciel w klasie jest autorytetem, ale w tej chwili, jeśli uczeń sobie tego życzy, rolę można odwrócić, dlatego też warto jest porozmawiać z nauczycielami na ten temat i postarać się rozwiązać ten problem.

Dzieci uczą się coraz mniej – niekoniecznie z ich winy

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, jest oczywiście postawa nauczyciela. Większość z nich wywodzi się z tzw. „Starej szkoły”, która nie potrafi przystosować się do nowych warunków, więc albo wcześniej odchodzą na emeryturę, albo korzystają z zaległego urlopu – bo po prostu nie potrafią znieść presji i nie potrafią kontrolować tej formy nauczania, przez co nasze dziecko ma braki w nauczaniu – najlepiej jest zająć się tym, kształcąc dziecko na tematy zaległe w domu.

Kiedy to się skończy?

Oczywiście po zaszczepieniu nauczycieli. Każdy blog o biznesie w internecie spekuluje z resztą teraz, czy zostaną wprowadzone kolejne poprawki, czy też nauczyciele będą zaszczepieni później. Pierwsze szczepienie nauczycieli według nas mimo wszystko rozpocznie się już za niedługo – a otrzymanie obu szczepionek może trochę potrwać, musimy myśleć o tym, że w pełni zaszczepieni nauczyciele pojawią się w szkołach dopiero w okolicach kwietnia lub maja.

5/5 - (4)