Czy dodatkowe lekcje języka przydadzą się twojemu dziecku?

1666

Obecnie języki obce są bardzo pomocne. Dzięki ich znajomości człowiek może znaleźć lepiej płatną pracę, porozumiewać się z mieszkańcami innych państw, czy oglądać film bez w oryginalnym języku. W szkołach dzieci uczą się co najmniej dwóch języków obcych. Czy w takim wypadku warto dokładać im obowiązków i zapisywać na dodatkowe zajęcia?

W tym tekście rozważone zostaną plusy i minusy dodatkowych zajęć z języka obcego.

Wady

Można by powiedzieć, że nauki nigdy za wiele więc wad dodatkowych zajęć z języka obcego raczej nie ma. Nic bardziej mylnego.

  1. Czas. Program nauczania w Polsce jest dość przepełniony. Dzieci spędzają wiele godzin w szkole i tyle samo poświęcają na naukę i prace domowe. Dodatkowe zajęcia z języka mogą spowodować, że nasze pociechy zaniedbają szkolne obowiązki.
    Dodatkowo będą miały mniej czasu na odpoczynek i spotkania ze znajomymi.
  2. Poziom nauczania. W wielu szkołach językowy znaczenie słowa „podstawowy” znacząco odbiega od tego, jaki jest w głównej szkole. Dziecko może czuć się zagubione i często się mylić.
  3. Niechęć do nauki. Zajmowanie pociechom całego czasu nauką może spowodować do niej niechęć. Kilka godzin w szkole, kolejne na dodatkowych zajęciach i jeszcze następne na nauce i zadaniach domowych skutecznie może gasić zapał.
  4. Koszty. Dodatkowe zajęcia to również dodatkowe wydatki. Szkoły językowe do najtańszych nie należą i trzeba liczyć się z tym, że uszczuplą budżet domowy.

Znając już wady, warto poznać też zalety dodatkowych zajęć.

Zalety

Większość z nas rozważając za i przeciw jakiemuś pomysłowi, podejmuje decyzje o jego słuszności tam, gdzie pojawiło się więcej punktów. Dlatego tutaj podane zostanie ich tyle samo, by każdy czytający sam uznał, co jest najlepsze.

  1. Indywidualne podejście do ucznia. Dodatkowe zajęcia najczęściej są organizowane w małych grupach, dzięki czemu prowadzący lekcje może poświęcić więcej czasu i uwagi każdemu uczniowi z osobna.
  2. Nietypowe zajęcia. Lektorzy języków obcych chcąc zachęcić uczniów do nauki, proponują im niestandardowe lekcje np. w plenerze bądź odgrywanie scenek.
  3. Brak egzaminów. W mało której szkole lektorzy sprawdzają wiedzę swoich podopiecznych przy pomocy testów, czy odpowiedzi. Częściej weryfikują przyswojone informacje podczas bieżących zajęć bądź dokonanych postępów.
  4. Podciągnięcie w nauce. To jedna z najistotniejszych zalet dla dziecka. Jeśli podczas zwykłych lekcji w szkole nie radzi sobie z materiałem, to dodatkowe zajęcia pozwolą mu rozwikłać niezrozumiałe zagadnienia.

Podczas podejmowania decyzji o zapisaniu dziecka na dodatkowe zajęcia z języka warto rozważyć wszystkie opisane zalety i wady. Największą uwagę należy jednak zwrócić na to, co jest dobre dla dziecka i czego mu potrzeba. Więcej na tematy parentingowe przeczytasz na blog https://ciah.pl/.

5/5 - (1)