Obecnie języki obce są bardzo pomocne. Dzięki ich znajomości człowiek może znaleźć lepiej płatną pracę, porozumiewać się z mieszkańcami innych państw, czy oglądać film bez w oryginalnym języku. W szkołach dzieci uczą się co najmniej dwóch języków obcych. Czy w takim wypadku warto dokładać im obowiązków i zapisywać na dodatkowe zajęcia?
W tym tekście rozważone zostaną plusy i minusy dodatkowych zajęć z języka obcego.
Wady
Można by powiedzieć, że nauki nigdy za wiele więc wad dodatkowych zajęć z języka obcego raczej nie ma. Nic bardziej mylnego.
- Czas. Program nauczania w Polsce jest dość przepełniony. Dzieci spędzają wiele godzin w szkole i tyle samo poświęcają na naukę i prace domowe. Dodatkowe zajęcia z języka mogą spowodować, że nasze pociechy zaniedbają szkolne obowiązki.
Dodatkowo będą miały mniej czasu na odpoczynek i spotkania ze znajomymi. - Poziom nauczania. W wielu szkołach językowy znaczenie słowa „podstawowy” znacząco odbiega od tego, jaki jest w głównej szkole. Dziecko może czuć się zagubione i często się mylić.
- Niechęć do nauki. Zajmowanie pociechom całego czasu nauką może spowodować do niej niechęć. Kilka godzin w szkole, kolejne na dodatkowych zajęciach i jeszcze następne na nauce i zadaniach domowych skutecznie może gasić zapał.
- Koszty. Dodatkowe zajęcia to również dodatkowe wydatki. Szkoły językowe do najtańszych nie należą i trzeba liczyć się z tym, że uszczuplą budżet domowy.
Znając już wady, warto poznać też zalety dodatkowych zajęć.
Zalety
Większość z nas rozważając za i przeciw jakiemuś pomysłowi, podejmuje decyzje o jego słuszności tam, gdzie pojawiło się więcej punktów. Dlatego tutaj podane zostanie ich tyle samo, by każdy czytający sam uznał, co jest najlepsze.
- Indywidualne podejście do ucznia. Dodatkowe zajęcia najczęściej są organizowane w małych grupach, dzięki czemu prowadzący lekcje może poświęcić więcej czasu i uwagi każdemu uczniowi z osobna.
- Nietypowe zajęcia. Lektorzy języków obcych chcąc zachęcić uczniów do nauki, proponują im niestandardowe lekcje np. w plenerze bądź odgrywanie scenek.
- Brak egzaminów. W mało której szkole lektorzy sprawdzają wiedzę swoich podopiecznych przy pomocy testów, czy odpowiedzi. Częściej weryfikują przyswojone informacje podczas bieżących zajęć bądź dokonanych postępów.
- Podciągnięcie w nauce. To jedna z najistotniejszych zalet dla dziecka. Jeśli podczas zwykłych lekcji w szkole nie radzi sobie z materiałem, to dodatkowe zajęcia pozwolą mu rozwikłać niezrozumiałe zagadnienia.
Podczas podejmowania decyzji o zapisaniu dziecka na dodatkowe zajęcia z języka warto rozważyć wszystkie opisane zalety i wady. Największą uwagę należy jednak zwrócić na to, co jest dobre dla dziecka i czego mu potrzeba. Więcej na tematy parentingowe przeczytasz na blog https://ciah.pl/.